March 30, 2023

Abelard Tahiri, shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës është i ftuari i radhës në “Blic InterView” me Astrit Gashin, raporton Gazeta Blic.Tahiri ka komentuar planin gjashtë pikësh që e propozoi kryeministri i Kosovës Albin Kuti, në Kuvendin e Kosovës si parakusht për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.
Sipas Tahirit, Kurti tashmë ka marrë drejtim për themelimin e këtij Asociacioni e për të cilin, ka thënë se do të jetë i dëmshëm.Për herë të parë ai ka thënë se Kurti po mundohet ta kamufloj emërtimin e Bashkësisë së Komunave Serbe të Kosovës, duke e futur edhe komunën e Mamushës si pjesë të Asociacionit.

E për këtë, ai ka vlerësuar se Kurti do ta bëjë këtë duke thënë se Asociacion nuk është mono etnik.Sipas tij, kjo nuk është kërkesë e ndërkombëtarëve, por e vet Kurtit që ta “shet” në opinion si Asociacion i themeluar nga Qeveria e Kosovës e që nuk është një etnik.Pa njohje reciproke, sipas tij, PDK nuk do të ketë votë në Kuvendin e Kosovës për ratifikimin e marrëveshjes finale.Sipas shefit të deputetëve të PDK-së, në rast se Kurti nënshkruan marrëveshje pa njohje, do të krijohet një status quo i ri për Kosovën në dhjetë vitet e ardhshme.

Tahiri ka folur edhe për rastin e përqafimit me ambasadorin Martin Berishajn gjatë raportimit në Komisionin Hetimor Parlamentar për energjinë.Abelard Tahiri kë thënë në Blic InterView se ka qenë hera e parë që e ka takuar Berishajn ndonjëherë.Ai ka thënë se, as Hashim Thaçi si kryeministër e president, e as Kadri Veseli, si kryetar i PDK-së, kurrë nuk e kanë takuar Martin Berishajn.Aferën e tij, e ka quajtur rajonale dhe së shpejti ka thënë se do të ketë një kallëzim penal ndaj tij për thyerje të betimit dhe deklarata të rreme.Në aferën Berishaj, Tahiri dyshon që përveç Presidentes Vjosa Osmani, kryeministrit Albin Kurti, mund të jenë të përfshirë edhe Agjencia Kosovare e Inteligjencës.Tahiri ka folur edhe për tatimin në pronë, koeficientin prej 105 eurove të caktuar nga Qeveria dhe tema të tjera.
Për të gjitha këto dhe temat aktuale, mund ta ndiqni intervistën e plotë me fillim në ora 21:00, në RTV Dukagjini dhe Gazeta Blic.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *