I fundit! Tërmeti i fortë shkund këtë shtet, ja epiqendra

I fundit! Tërmeti i fortë shkund këtë shtet, ja epiqendra

Një lëkundje sizmike është regjistruar në Kili.

Tërmeti ishte me magnitudë 5.1 të shkallës Rihter.

Epiqendra ndodhet 79 kilometra nga zona Bio-Bio dhe thellësia fokale ndodhet në 5 km.

Kili, ose zyrtarisht Republika e Kilit, është një vend në Amerikën e Jugut që zë një brez të ngushtë bregdetar midis Andeve dhe Oqeanit Paqësor.

Kufizohet me Argjentinën në lindje, Bolivinë në verilindje dhe Perunë në veri.