Nëna e la dhe doli me shoqet, vajza humbi jetën

Nëna e la dhe doli me shoqet, vajza humbi jetën

Një ngjarje e rëndë ka lene pa fjale opinionin publik në Britaninë e Madhe.

Një grua konsiderohet si nëna më e keqe pasi la vajzën e saj adoleshente të humbte jeten për të shkuar në një pub me miqtë e saj.

Kur u kthye në shtëpi, ajo e gjeti vajzën të pajete në divan, madje edhe atëherë u tha mjekëve të urgjencës se mendonte se vajza po e mashtronte.

Robyn Goldie, 13 vjeçe, i ishte lutur nënës së saj Sharon Goldie që të kërkonte ndihmë mjekësore në ditët e fundit që çuan deri në humbjen e jetes.

Por 45-vjeçarja, nga Wishaw, Lanarkshire, Skoci, e akuzoi atë për ‘kërkim të vëmendjes’ dhe i tha asaj të ‘hynte’ në shtëpi kur vrapoi te fqinjët duke kërkuar ndihmë.

Pas ekspertizës, Robyn u zbulua se vuante nga një lloj ulçere në stomak, e cila sipas mjekëve kurohej nëse do të merrte trajtim dhe vajza do të mbijetonte.

Por ditën e humbjes së vajzës, në vend që ta ndihmonte, Goldie shkoi në pub.

Ajo u kthye për të gjetur vajzën e saj adoleshente të papërgjegjshme të përplasur nëpër divan.

Në vend që ta ndihmonte, shkoi në frigorifer, mori një pije dhe doli jashtë me një mikeshë. Kur shoqja kontrolloi për vajzën, zbuloi se kishte humbur jeten.

Detajet dolën kur Goldie u shfaq në Gjykatën e Lartë në Glasgow, ku akuzohet për keqtrajtim dhe neglizhencë.

Ajo do ta mësojë fatin e saj muajin tjetër, ndërsa prokurorët kanë ngritur akuzë kundër saj.